• 48°

Jemison back named first team all-state

Jemison junior running back Javae Swindle was named first-team all-state in a list compiled by the Alabama Sports Writers Association.

Swindle last season rushed for 1,881 yards and 24 touchdowns as JHS finished with a 7-5 record after losing in the second round of the Class 4A state playoffs.

Class 1A
QB- Matt Hamner – Maplesville
RB- Kendarius Fritts – Linden
RB- Frank Senn – Pleasant Home
RB- Austin Crowe – Parrish
WR- Antonio Bennett – John Essex
WR- Jarmaine Jones – Hubbard
TE- Collin Jarbo – Gaston
OL- Damien Dickinson – McIntosh
OL- Tyler Luker – Sweet Water
OL- Terrell Garrett- TCC
OL- Patrick Jones – Addison
OL- Dustin Sanders – Hubbard
PK- Taylor Brackin – Shoals Christian
ATH- Malcolm Cyrus – Autaugaville

DB- Marcus Reese – Cedar Bluff
DB- Anthony Robinson – Linden
DB- Floyd Jones – Hubbard
DB- Hunter Anderson – Kinston
LB- Terris Lewis – Linden
LB- Devann White – Sweet Water
LB- Eddrick Harris – R.A. Hubbard
LB- Casey Atchison – Maplesville
DL- Ryan Chamblee – Collinsville
DL- Chris Payton – St. Jude
DL- Trayun James- Sweet Water
DL- Cameron Legg- Lynn
P- Justin Langdale – Coosa Christian
ATH- Emmanuel Johnson – McKenzie

Back of the Year- Kendarius Fritts – Linden
Lineman of the Year- Ryan Chamblee – Collinsville
Coach of the Year- Nicholas Vinson – R.A. Hubbard

Class 2A
QB- Austin Grammer – American Christian
RB- Ki-Shawn Powell- Reeltown
RB- Ishmael Riggins- Sulligent
RB- D.D. Dawsey – Cottonwood
WR- Sammie Coates – Leroy
WR- Parker Barrineau – American Christian
TE- Hunter Roberson – Lexington
OL- Daniel Johnson – Lineville
OL- Jamar Williams – Reeltown
OL- Ben Laster – Hatton
OL- Tywaun Cawthorn – Westminster
OL- Cody Carter – New Brockton
PK- Kyle Cooke – Westminster
ATH- Ardarius Stewart – Fultondale

DB- Caleb Mayo – West End
DB- Brent Reed- Leroy
DB- Zack Atherton- Pleasant Valley
DB- Austin North- Cottonwood
LB- Shaquille Roberson – Reeltown
LB- Tony Johnson- Sulligent
LB- Surgeo Carr- Leroy
LB- Josh Price- Cottonwood
DL- Scott Kerley – Lineville
DL- Gabe Richards – Wicksburg
DL- Dylan Parker – Hatton
DL- Patrick Duffie – Horseshoe Bend
P- Ham Holberg – Cottage Hill
ATH- Tyler Anderson – Elba

Back of the Year – Sammie Coates – Leroy
Lineman of the Year – Shaquille Roberson – Reeltown
Coach of the Year – Steven Hooks – Westminster

Class 3A
QB- Mitch Stults – Hamilton
RB- Dedrick Forsythe – Leeds
RB- Cody Staten – Cordova
RB- Anthony Herbert – T.R. Miller
WR- Mark White – Trinity
WR- Noah Willis – Piedmont
TE- David Reeves – Greensboro
OL- Chris Mitchell – Washington County
OL- Caleb McAnnally – T.R. Miller
OL- Deion Nickson – Pike Co.
OL- Robert Freeman – Luverne
OL- Tommy Johnson – Cordova
PK- Andy Pappanastos – Trinity
ATH- Greg Howard – Gordo

DB- Jamaal Johnson – Piedmont
DB- Jonathan Rose – Leeds
DB- Kameron Jackson – Madison Academy
DB- Ray Ray Kimbril – Glencoe
LB- Jamie Major – Piedmont
LB- Charles Miller – Leeds
LB- Weston Epperson – Trinity
LB- Maleki Harris – Cordova
DL- Javiere Mitchell – Leeds
DL- Matt Humphrey – Glencoe
DL- Ronnie Sheppard – Leeds
DL- Mickey Jackson – Piedmont
P- J.D. Strawbridge – Trinity
ATH- Demario Lanier – Gordo

Back of the Year – Jonathan Rose – Leeds
Lineman of the Year – David Reeves – Greensboro
Coach of the Year – Rodney Stidham – Hamilton

Class 4A
QB- Kyle Caldwell – Dadeville
RB- Chris Dukes – UMS-Wright
RB- Troymaine Pope – Anniston
RB- Javae Swindle – Jemison
WR- Cameron Poe-Mitchell – Fayette County
WR- Alvin Scott – Oneonta
WR- Montel Hale – North Jackson
OL- Marvell Bell – Bibb County
OL- Randy Foster – Deshler
OL- Storm Cabiness – Jackson
OL- John Marx – Thomasville
OL- Dustin White – North Jackson
PK- Harrison Lewis – Thomasville
ATH- Alex Taylor – West Limestone

DB- Jemel Morris – Deshler
DB- Chris Davis – Thomasville
DB- Khaleem Jones – North Jackson
DB- Josh Spence – Beauregard
LB- James Jones – Thomasville
LB- Cory Hampton- Fairview
LB- J.R. White – Deshler
LB- Quinton Royal – Anniston
DL- Rod Crayton – Dadeville
DL- Tyler Nero- Escambia County
DL- Diaheem Watkins – Bibb County
DL- Cody Rodgers – Jackson
P- Jordan Shipp – Corner
ATH- Tyler Hayes – Thomasville

Back of the Year- Kyle Caldwell – Dadeville
Lineman of the Year- Diaheem Watkins – Bibb County
Coach of the Year- Mike Battles – Bibb County

Class 5A
QB- Will Lang – Hartselle
RB- DaMarcus James – Demopolis
RB- Brent Calloway – Russellville
RB- Jordan Huff – St. Paul’s
WR- Danny Woodson – LeFlore
WR- Marvin Shinn – Vigor
WR- Chris Ervin – Pleasant Grove
OL- Reese Dismukes – Spanish Fort
OL- Kelend Smith – Pleasant Grove
OL- Nick Maxey – Briarwood Christian
OL- Shaq McMeans – Greenville
OL- Daniel Hollimon – Russellville
PK- Wilson Whorton – Briarwood Christian
ATH- Jameis Winston – Hueytown

DB- James Bradberry  – Pleasant Grove
DB- Trey Cochran-Gill – Tallassee
DB- Brett Guzay – Muscle Shoals
DB- Eric Dixon – Vigor
LB- T.C. Robinson – Tallassee
LB- Seth Dodd – Fort Payne
LB- Mason Drummond – Walker
LB- Blake Dees – Spanish Fort
DL- Robert Flowers – Columbia
DL- Kartrayle Blount – Pleasant Grove
DL- Chris Rabb – Hueytown
DL- Patrick Howell – Vigor
P- Zac Fowler – Spanish Fort
ATH – Kyle Crabtree – Fort Payne

Back of the Year – Brent Calloway – Russellville
Lineman of the Year – Reese Dismukes – Spanish Fort
Coach of the Year – Bob Godsey – Hartselle

Class 6A
QB – Jamal Golden – Wetumpka
RB- Justin McArthur – Hoover
RB- Alonzo Harris – Gadsden City
RB- Terrance Timmons – Davidson
WR- Jaylon Denson – Hoover
WR- John McCrary – Mountain Brook
WR- Collins Moore – Bob Jones
OL- Blake Burks – Hoover
OL- Hayden Naumann – Decatur
OL- Thomas Manzie – Davidson
OL- Danny Williams – Tuscaloosa County
OL- Terrence Jennings – Stanhope Elmore
PK- Josh Bowen – Davidson
ATH- Christion Jones – Minor

DB- E.J. May – McGill-Toolen
DB- Kevin Lacey – Wetumpka
DB- Willie Woodyard – Fairhope
DB- Trae Elston – Oxford
LB- Vinnie Sunseri – Northridge
LB- Reggie Ragland – Bob Jones
LB- Sharmaine Washington – Lee-Montgomery
LB- Michael Pierce – Daphne
DL- Allan Carson – Oxford
DL- Toyvian Brand – Hillcrest-Tuscaloosa
DL- Tyler Roberts – Hoover
DL- Shaquille Wallace – Decatur
P- Cameron Haynes – Pelham
ATH- Berniquez Brown – Florence

Back of the Year – Jamal Golden – Wetumpka
Lineman of the Year – Vinnie Sunseri – Northridge
Coach of the Year – Glenn Vickery – Daphne